Abone


 

Patlıcan Salata

4 Kişilik Malzeme

2 adet patlıcan
2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
1 çorba kaşığı limon suyu

Patlıcanları yumuşayıncaya kadar ızgara yapınız ve derisini soyunuz. Soyulan patlıcanları bir karıştırma kabına, zetinyağını ve limon suyu ile beraber koyunuz. Mayonez kıvamına gelinceye kadar karışımı karıştırınız ve soğumaya bırakınız. Servis sırasında üzerine maydanoz ilave ediniz.


Levrek Buğulama - Fırın

4 Kişilik Malzeme

1 kg levrek
4 adet orta boy domates

4 adet yeşil biber
100 gr mantar
1 adet küçük tatlı soğan
1 kaşık kıyılmış maydanoz
50 gr tereyağı
100 gr krema
100 gr kaşar peyniri
1 bardak beyaz şarap
1 bardak su

Orta boy tencereye levrek, krema ve peynir hariç diğer malzemeleri koyunuz. Kaynama noktasından sonra beş dakika hafif ateşte tutunuz. Levrek ve suyu ilave ettikten sonra 7 dakika daha hafif ateşte tutunuz. Kaşar peyniri ve kremayı üzerine ilave ettikten sonra orta sıcaklıkta bir fırında kaşar peyniri kahve rengini alıncaya kadar - 20 dakika - pişiriniz.

Fırından alarak servis yapınız. Şefimiz buğulanmış ve fırınlanmış levreğin yanında soğuk beyaz şarap tavsiye ediyor.


Kaymaklı Ayva Tatlısı

6 Kişilik Malzeme

3 adet ayva
250 gr şeker
6 adet ekşi elma
1 büyük bardak su

Elmaları çubuk kesiniz. Ayvaları ikiye bölerek çekirdek kısımlarını temizleyiniz ve derin olmayan bir fırın tepsisine koyunuz. Çubuk kesilen elmaları ayvaların üzerine yerleştiriniz. Şekeri üzerine koyduktan sonra bir bardak suyu ilave ediniz. Orta sıcaklıkta fırında 2.5 saat kadar pişiriniz.

Tepsiden ayvaları bir tabağa alınız, üzerine kaşıkla elmalarını yerleştiriniz ve birkaç saat soğumaya bırakınız. Üzerine kaymak koyarak servis yapınız. Şefimiz fırınlanmış ayvayı dondurma veya yoğurtla da servis yapmayı tavsiye ediyor.